Виконання 20 досягнень СхП 2020: Дослідження та інновації

14
Січ
2021
Категорії: Новини / новини європейської інтеграції / Новини РГ 4 / новини членів УНП / РГ4

Розділ20_innovation2В 2020 році експерти УНП ФГС СхП в рамках проекту «Підтримка діяльності Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (ФГС СхП)», який адмініструє Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, що фінансується Форумом громадянського суспільства Східного партнерства та Європейським Союзом, проаналізували виконання «20 очікуваних досягнень Східного партнерства» за період від 16 вересня 2019 року до 1 вересня 2020 р.

Представляємо Вам завершальний розділ моніторингу.

МОБІЛЬНІСТЬ ТА КОНТАКТИ МІЖ ЛЮДЬМИ

20. ДОСЛІДЖЕННЯ ТА ІННОВАЦІЇ

Іван Кульчицький, Агенція європейських інновацій, Робоча група 4 УНП

І. Опис імплементації

Розділ20_innovation3Україна успішно імплементувала цілі розділу. За результатами проведених конкурсів програми Горизонт 2020 станом на 1 вересня 2020 року 276 українських організацій беруть участь у 196 проєктах та отримають 34,48 млн євро фінансування на проведення дослідницької та інноваційної діяльності. Це найкращий результат серед усіх країн СхП.

Номіновані урядом України представники й експерти до програмних комітетів програми Горизонт 2020 розпочали свою діяльність і зараз залучені до обговорення формату участі України в наступній Рамковій програмі ЄС HORIZON EUROPE.

EaP PLUS завершено 31 серпня 2019 року. Фінальна конференція проєкту була проведена в Брюсселі 14 червня 2019 року (https://www.eap–plus.eu/object/news/299). Одним із головних підсумків проєкту стали Рекомендації щодо розвитку співпраці між ЄС та країнами СхП у сфері науково-технічної та інноваційної діяльності (Recommendations for the EU-EaP STI cooperation). Важливим підсумком для України став розвиток двох інноваційних кластерів у сфері Індустрії 4.0 та відновлювальної енергетики.

Було проведено аудит (peer-review) національної системи досліджень та інновацій. Результати виконання рекомендацій аудиту було представлено 30 січня 2019 року на фінальній конференції проєкту Горизонт 2020 RI-LINKS2UA за участю українських та європейських експертів. У 2020 році запущено перший грантовий конкурс Національного фонду досліджень.

Проєкт EaP Connect забезпечує доступ до пан’європейської мережі Geant, у 2020 році вдвічі збільшено швидкість передачі даних.

У грудні 2019 року проведено спільну конференцію з представниками ЄС щодо розвитку можливостей приєднання України до європейських цифрових дослідницьких інфраструктур та до Європейської хмари відкритої науки.

ІІ. Особлива увага

Розділ20_innovation1Особлива увага має бути приділена використанню Україною можливостей сервісу Horizon 2020 Policy Support Facility для отримання спеціалізованої підтримки щодо запровадження підходів Відкритої науки та відкритих інновацій, а також розвитку міжнародної співпраці у сфері науково-технічної та інноваційної діяльності. Одним з пріоритетних напрямів має стати посилена комунікація зі структурами ЄС щодо формату участі України в наступній Рамковій програмі HORIZON EUROPE. Потребує також оптимізації рівень координації імплементації ініціативи EU4INNOVATION. Варто зазначити, що традиційно залишається проблемною низька підтримка університетів та НДІ щодо використання можливостей доступу до європейських дослідницьких інфраструктур та до Європейської хмари відкритої науки.

ІІІ. Пропозиції до нового документа до 2025 року

Пропонуємо в новому документі передбачити в рамках ініціативи EU4INNOVATION формування спеціальних інструментів підтримки для країн СхП щодо участі в програмі HORIZON EUROPE (2021-2027). Окремо доцільно перебачити ціль «Асоціація країн СхП до програми HORIZON EUROPE» з метою розвитку співпраці між дослідницькими та інноваційними структурами ЄС та СхП. При побудові нових інструментів та цілей варто врахувати рекомендації проєкту EaP PLUS (2019) щодо політики у сфері наукових технологій та інновацій «ЄС-СхП після 2020 року».

ІV. Оцінка: +++

 Фото: pixabay

 лого

Дослідження здійснено в рамках проекту «Підтримка діяльності Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (ФГС СхП)», який адмініструє Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, що фінансується Форумом громадянського суспільства Східного партнерства та Європейським Союзом.