13 вересня в Києві відбулася Друга медіа-конференція Східного Партнерства, участь в якій взяли близько 350 учасників – представники ЗМІ та громадських організацій, європейські дипломати, представники донорських інституцій, високопосадовці з країн Східного Партнерства та ЄС. Серед учасників були, зокрема, й представники Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства. Захід організували Європейська комісія спільно з Європейською службою зовнішніх зв’язків та за підтримки Уряду України.
Під час конференції учасники обговорили низку важливих питань у сфері роботи ЗМІ на пострадянському просторі: підтримка незалежності ЗМІ, боротьба з пропагандою та підвищення рівня критичного мислення у населення.
Перед відкриттям заходу Йоганнес Ган, Комісар ЄС з питань європейської політики сусідства та переговорів щодо розширення, звернувся до учасників через відео-повідомлення, у якому наголосив на важливості незалежних медіа задля розвитку демократії та тіснішої взаємодії ЄС з країнами-партнерами у цих питаннях. «Свобода вираження є однією з основ, на яких побудований наш Союз. Ми вважаємо, що сильна незалежна преса має фундаментальне значення для успішних суспільств у всьому світі» – зазначив він.
Колишня представниця ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Дуня Міятович відзначила, що після Євромайдану українські журналісти отримали більше свободи. Проте для України гострою залишається проблема політичного тиску на медіа та безкарність за злочини проти журналістів, зокрема на тимчасово окупованих територіях та в анексованому Криму. Вона також підкреслила важливість належного розслідування вбивств відомих журналістів Георгія Гонгадзе та Павла Шеремета.
В свою чергу, Свен Міксер, Міністр закордонних справ Естонії, закцентував увагу на тому, що Росія часто використовує агресивну неправду у проведенні своєї політики. Це вимагає від європейських країн відповідати на неї власним інформаційним наступом, але без засобів пропаганди.
Від імені Уряду України часників конференції привітав Віце-прем’єр-міністр В’ячеслав Кириленко. Він наголосив, що «для України важливо, що такий високоповажний захід відбувається саме в Києві через кілька тижнів після набрання з 1-го вересня чинності Угоди про Асоціацію з Європейським Союзом, що закріплює співробітництво Україна-ЄС в питанні підготовки журналістів, посилення незалежності ЗМІ відповідно до європейських стандартів». Він також додав, що «попри російську агресію Уряд дбає про розвиток в Україні незалежного медіа-середовища, зокрема, становлення суспільного телебачення й радіомовлення, що важливо для розвитку демократії».
Як було зазначено в релізі Представництва ЄС в Україні до медіа-конференції, упродовж останнього десятиліття Європейський Союз вже витратив близько 30 мільйонів євро на підтримку медіа-ініціатив в країнах Східного Партнерства.
Варто відзначити, що керівник секції преси та інформації Представництва Європейського Союзу в Україні Юргіс Вілчінскас, виступаючи в ефірі Громадського телебачення за підсумками медіа-конференції, підкреслив, що іноземним медіа є чому повчитися в українських. «Сьогодні медіа-простір характеризується такими жахливими речами як фейкові новини, дезінформація, пропаганда, які спонсоруються деякими державами. І тут, думаю, в Україні вже є певний досвід того, як з цим боротися. Я думаю, що багатьом країнам сусідам, і країнам з самого ЄС, буде дуже цікаво про це дізнатися», — сказав він.
Друга медіа-конференція Східного Партнерства проходила в рамках підготовки до 5-го саміту Східного Партнерства, що відбудеться в Брюсселі в листопаді 2017 р. Результати дискусій на конференції виступатимуть основою для подальших обговорень на саміті.