Широке представництво та консенсус громадянського суспільства – запорука успіху Угоди про асоціацію

25
Кві
2014
Категорії: Новини / Статті

 Організована участь різних груп громадянського суспільства в процесі імплементації Угоди про асоціацію є необхідною умовою успіху Угоди. У цьому впевнені експерти, які за ініціативи Української національної платформи ФГС СхП та за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” обговорювали створення Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС, передбаченої статтями 469 та 470 Угоди про асоціацію.

Сподіваючись на швидке завершення процесу підписання Угоди, громадянське суспільство України взяло на себе ініціативу розпочати роботу з формування Платформи, а саме вироблення такої концепції та порядку денного, завдяки яким відбувався б ефективний і компетентний діалог між ЄС та якнайширшим колом організацій громадянського суспільства (ГС) України. Важливим є те, що вперше за історію ЄС в рамках асоціації з країною, яка не є членом ЄС, буде створено орган для ексклюзивного спілкування громадянського суспільства окремої країни та Європейського Союзу, тому цей унікальний шанс має бути належним чином використаний.

Зважаючи на різноманітність попередніх напрацювань, представники ключових груп інтересів громадянського суспільства взяли за мету досягти згоди у баченні Платформи. Українська національна платформа Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (далі – Нацплатформа), з однієї сторони, та Національна тристороння соціально-економічна рада (НТСЕР), що об’єднала представників профспілок та роботодавців у діалозі з урядом, з іншої сторони, напрацювали ряд консенсусних позицій щодо композиції та структури майбутньої Платформи.

Насамперед, структура Платформи має відповідати змісту Угоди про асоціацію, її основним розділам та положенням, а також тематично узгоджуватись із офіційними структурами, насамперед – Радою асоціації. Недопустиме автоматичне перенесення досвіду тих чи інших моделей співробітництва на майбутню Платформу, навіть якщо такі моделі витікають з багаторічного інституційного досвіду України чи ЄС. За словами Національного координатора Нацплатформи Олександра Сушка, жодна зі сторін не повинна отримати заздалегідь визначених привілеїв чи квот. Усіх учасників Платформи незалежно від афіліації має об’єднувати ціль виконання Угоди про асоціацію. За словами Роберта Хорольського, експерта з міжнародного права, Угода про асоціацію передбачає ряд функцій для Платформи: інформування про виконання Угоди, обмін думками між українською та європейською стороною та надання рекомендацій Раді асоціації в процесі виконання Угоди.

Учасники експертного круглого столу визначили ряд викликів у роботі над створенням Платформи. Найперше, необхідно зосередитись на конкретних результатах роботи Платформи, що також має знайти відображення у структурі керівних органів утворюваного інституту. Оскільки Угода про асоціацію дає українській стороні повну свободу визначати кількість та спеціалізацію представників від України, виникає цілий ряд запитань щодо принципу створення робочих органів Платформи, а також дотримання демократії та справедливого представництва. Потрібно створити ефективну інституцію, яка б виступала компетентною стороною не тільки у діалозі з інституціями ЄС, але й з урядом України, даючи конкретні узгоджені рекомендації. Важливою є також здатність Платформа здійснювати тиск та реальний плив на владу. Нарешті, Платформа має бути незалежною від уряду та суверенною, що потребує механізмів внутрішнього контролю.

На думку експертів від європейської сторони (ЄЕСК), зокрема, члена ЄЕСК Малл Хеллам, необхідно забезпечити пропорційність, ротаційність, соціальну репрезентативність Платформи, а також тверезо оцінювати можливості для фінансування органу. Втім, провідним завданням для української частини Платформи є забезпечення ефективної комунікації Платформи всередині Платформи та створення таких умов, щоб думки українців були якнайширше враховані. На думку радник Президента ЄЕСК Олів’є Ведріна, Платформа має поставити у пріоритети демократію, права людини та широкий консенсус, таким чином ставши провідником ідей Євромайдану в імплементацї Угоди про асоціацію.

Для опрацювання установчих документів Платформи  було створено Робочу групу, до якої ввійшли представники Нацплатформи, НТСЕР, Федерації роботодавців України, Федерації профспілок України та інші експерти: О. Сушко (Нацплатформа), Родіон Колишко (ФРУ), Ростислав Дзундза (ГО «Бюро соціальних та політичних розробок»), Василь Анреєв (ФПСУ), Дмитро Шульга (Міжнародний фонд «Відродження»), Родіон Хорольський (Юридична фірма «ОМП»). На правах радників до Робочої групи приєднались Олександр Шубін (НТСЕР) та Олів’є Ведрін (ЄЕСК). Робоча група опрацьовуватиме концепцію та порядок денний Платформи.

Робоча група звертається до всіх зацікавлених осіб та організацій надсилати на адресу
csp_agenda@googlegroups.com свої пропозиції стосовно створення та функціонування майбутньої Платформи. 

 

Із додатковими питаннями та побажаннями до роботи Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства просимо звертатись за адресою platform@eap-csf.org.ua

 https://readymag.com/kis/csf/