ШТАБ СОЦІАЛЬНИХ РЕФОРМ: кроки соціального реформування

Створений недержавними організаціями у грудні 2013 року як майданчик для розробки стратегії реформування соціальної сфери Штаб соціальних реформ, звертається до Верховної Ради України, до лідерів Майдану, активістів недержавних організацій та профспілок.

ВРАХОВУЮЧИ, що перед Україною в сучасних умовах стоїть завдання реформування всієї системи державного управління. Реформування соціальної сфери та системи охорони здоров’я зачіпає інтереси десятків мільйонів українців, у тому числі вразливі категорії населення.

Необхідно:
1. забезпечити перехід від радянської системи соціального захисту, яка діє за принципом «керованої бідності» до європейських підходів у вирішенні соціальних проблем з мінімальними загрозами для українців,.
2. забезпечити реальне народовладдя для вирішення соціальних проблем на рівні територіальних громад. Зараз ведеться «перезавантаження» системи державного управління через внесення змін до Конституції, але не менш важливим є забезпечення прав громади на безпосереднє управліннями своїм містом та селищем.
3. забезпечити ефективний соціальний діалог та здійснення профспілкового контролю за використанням коштів фондів соціального страхування та пенсійного фонду та рівності всіх профспілок в Україні.
4. забезпечити перетворення громадських рад з дорадчих органів, які забезпечували «громадську підтримку» будь-яким рішенням влади, в дієвих учасників прийняття та реалізації політичних рішень.

ПРОПОНУЄМО:
В системі управління соціальною сферою:
1. Провести незалежний аналіз кадрових призначень в Міністерстві соціальної політики;
2. Пропонуємо перекрити шляхи для реалізації корупційних схем в Міністерстві соціальної політики, Пенсійному фонду та Фондах соціального страхування (Фонд тимчасової втрати працездатності, Фонд від нещасних випадків на виробництві, Фонд від безробіття
3. Провести громадський аудит всіх тендерів Міністерства соціальної політики та фондів соціального страхування за 2013 рік;
4. Забезпечити внесення змін в нормативно-правові акти задля забезпечення рівності усіх суб’єктів надання соціальних послуг,
5. Забезпечити перегляд системи пільг та прожиткового мінімуму з урахуванням необхідності підвищення мінімальної заробітної плати та оптимізації пільг та соціальних виплат.
6. Створити прозору та ефективну систему визнання вантажів гуманітарної допомоги, та створити дієвий громадський контроль за їх розподілом.

В сфері забезпечення реального народовладдя на рівні громад
1. Забезпечити прийняття Статутів громад в усіх містах та селищах України в яких закріпити права громади на безпосереднє управління:
- відклик місцевих депутатів та міських голів;
- проведення місцевого референдуму;
- безпосереднє управління спільною власністю;
- внесення проектів місцевих нормативно-правових актів безпосередньо ініціативними групами та недержавними організаціями, а не тільки опосередковано через депутатів та міськвиконкоми;
2. Забезпечити внесення змін в ЗУ «Про місцеве самоврядування», інші нормативно-правові документи задля закріплення ролі статуту Громад як базового документу задля забезпечення народовладдя.
3. Забезпечити внесення змін та доповнень в нормативно-правові документи, для забезпечення:
- виборності керівників міських управлінь внутрішніх справ;
- виборності губернаторів;
- забезпечення розподілу повноважень між міськими та обласними радами.
4. Забезпечити право громад на самозахист та самоорганізацію в народну міліцію.

В сфері забезпечення реального соціального діалогу в Україні
1. Провести круглий стіл та підписати Декларацію про рівність прав профспілок усіма профспілковими об’єднаннями. На підставі декларації сформувати нову профспілкову сторону яка забезпечує відкликання представників профспілок в правліннях та наглядових радах фондів соціального страхування, винних у здійсненні корупційних схем з коштами соціальних фондів. Нова профспілкова сторона делегує своїх представників в Фонди соціального страхування.
2. Привести Закон України «Про соціальний діалог в Україні» у відповідність до норм ст. 36 Конституції України з метою:
- Відновлення конституційних прав профспілок
- Формування нової сторони профспілок та сторони роботодавців для негайного вирішення соціальних проблем України.

В сфері створення ефективного громадянського суспільства
1. Розформувати усі громадські ради при Центральних органах виконавчої влади, до внесення змін в нормативно-правові документи, задля забезпечення ефективної участі недержавних організацій в прийнятті та реалізації політичних рішень;
2. Розробити пакет нормативно-правових документів задля реформування системи громадських рад та прав НУО в проведенні громадського аудиту та участі в формуванні місцевих бюджетів;
3. Провести Форум громадянського суспільства на якому розробити та прийняти резолюцію «Порядок денний Громадянського суспільства» та визначити стратегічні напрямки діяльності недержавних організацій.

Закликаємо:
Усі зацікавлені сторони захистити очікування та інтереси українців, які сподіваються на зміни на краще уже тут і зараз та приєднатись до реалізації необхідних кроків реформування соціальної сфери.

Координатори
Штабу Соціальних Реформ:

Координатор робочої групи
«Соціальний діалог та справедливість»
Форуму громадянського суспільства
Східного партнерства Ростислав Дзундза

Голова Всеукраїнського Альянсу профспілок Вячеслав Рой