Чому прикордонні області України втрачають фінансування з європейських програм транскордонного та територіального співробітництва? – прес-реліз конференції та аналітичний звіт

21
Тра
2018
Категорії: Новини / новини проекту "Громадська синергія" / Новини РГ 2 / новини членів УНП / РГ2

1Прикордонні регіони України мають додаткові можливості для підвищення соціально-економічного рівня життя населення завдяки використанню фінансової підтримки з програм транскордонного та територіального співробітництва Європейського Союзу. Однак  11 прикордонних областей України втрачають ці можливості, оскільки  їх стратегії регіонального розвитку часто не відповідають положенням стратегічних документів національного рівня в частині транскордонного співробітництва, а окремі обласні стратегії взагалі не розглядають транскордонне співробітництво як інструмент місцевого розвитку. До таких висновків дійшли експерти Асоціації регіональних аналітичних центрів в дослідженні «Синергія програм транскордонного співробітництва та стратегій регіонального розвитку в Україні – вікно можливостей для прикордонних областей» (аналітичний звіт, висновки та рекомендації), презентованому 18 травня під час конференції «Регіональна політика в Україні: європейський вимір транскордонного співробітництва». Дослідження підготовлено за підтримки проекту «Громадська синергія», що фінансується Європейським Союзом та виконується Міжнародним фондом «Відродження».

??????????

Лідерами з повноти відображення положень документів національного рівня щодо транскордонного співробітництва у стратегіях регіонального розвитку є Львівська та Вінницька області. Незадовільний рівень продемонстрували Чернігівська, Київська та Рівненська області, тобто ті регіони, які вперше включені до програм транскордонного та територіального співробітництва. Загалом, чим більший досвід участі у програмах транскордонного співробітництва має регіон, тим більше уваги в стратегії приділяється питанням розвитку транскордонного співробітництва і тим вищим є ступінь відображення положень документів національного рівня. Експерти також вважають, що використання потенціалу програм територіального та транскордонного співробітництва ЄС для розвитку прикордонних областей України великою мірою залежить від активності представників місцевої влади у лобіюванні інтересів регіонів під час узгодження цих програм.

«Протягом останніх 10-15 років між прикордонними регіонами України та сусідніх держав виникла мережа горизонтальних зв’язків та контактів, котра забезпечує транскордонну взаємодію між окремим підприємствами та урядовими програмами, органами місцевої влади та недержавними організаціями. Загалом, регіони мають однакові інституційні засади розвитку транскордонного співробітництва, тому ключовим чинником використання його потенціалу можна назвати політичну волю та компетентність місцевої влади», – зазначив експерт проекту Юрій Вдовенко, представляючи основні результати дослідження.

??????????

У дослідженні зазначено, що програми транскордонного та територіального співробітництва дозволяють при залученні порівняно невеликої частки власних коштів отримати доступ до значних зовнішніх фінансових ресурсів ЄС. Однак у більшості областей ця можливість залишається практично не використаною. Жодна з досліджених областей, за виключенням Львівської, не має конкретизованих механізмів фінансування програм/проектів за рахунок коштів програм транскордонного та територіального співробітництва.

Така ситуація з фінансуванням програм транскордонного та територіального співробітництва пов’язана з двома проблеми. Перша – це брак досвіду у регіональних потенційних учасників транскордонного співробітництва з питань фандрайзингу, менеджменту коштів у межах бюджету транскордонних проектів, пошуку партнерів та диверсифікації джерел фінансування транскордонних проектів. Друга – нерозвиненість вітчизняних інструментів кредитування учасників та обмежений доступ місцевих бюджетів до ринку зовнішніх запозичень.

«Для ефективної участі Закарпаття в програмах транскордонного співробітництва ЄС, ще на етапі їх розробки варто консолідувати зусилля представників місцевої влади, громадського сектору та бізнесу. Така узгодженість дасть області можливість отримувати більше коштів на фінансування цільових, стратегічних для неї проектів від ЄС, а також використовувати отримані кошти більш ефективно», – коментуючи ситуацію в своїй області, зазначила Лариса Романюк, експерт ГО «Закарпатська обласна організація «Громадянська мережа «ОПОРА».

?????????? Довідкова інформація:

Програми транскордонного та територіального співробітництва – програми транскордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства та Територіального співробітництва країн Східного партнерства, до основної території яких входять українські прикордонні області, в рамках яких можлива реалізація пріоритетних для українських областей транскордонних проектів.

Конференція відбулась в рамках проекту «Синергія програм транскордонного співробітництва та стратегій регіонального розвитку в Україні – вікно можливостей для прикордонних областей», який реалізує ГО «Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень» в партнерстві з Асоціацією регіональних аналітичних центрів за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках грантового компоненту проекту «Громадська синергія» та під егідою Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (УНП). ГО «Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень» є членом Робочої групи 2 УНП «Економічна політика та узгодження з політиками ЄС». Метою проекту «Синергія програм транскордонного співробітництва та стратегій регіонального розвитку в Україні – вікно можливостей для прикордонних областей» є підвищення ефективності виконання регіональної політики та транскордонного співробітництва в прикордонних регіонах України (в т.ч. в контексті використання Україною допомоги з боку ЄС) через посилення позитивного синергетичного ефекту від взаємодії програм транскордонного співробітництва та стратегій регіонального розвитку у Чернігівській, Київській, Житомирській, Рівненській, Волинській, Львівській, Закарпатській, Івано-Франківській, Чернівецькій, Вінницькій та Одеській областях.

 За додатковою інформацією звертайтесь до Олесі Донцової, olesia.dontsova@gmail.com.

 Окремі думки, висловлені в матеріалах або озвучені на заході, є особистою позицією авторів/спікерів і необов’язково  відображають точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».

Завантажити прес-реліз: press release_conference 18.05.