Позиційний документ експертів ФГС СхП з рекомендаціями для публічної політики у сфері досліджень та інновацій

08
Січ
2019
Категорії: Документи СxП / Документи ФГС / Новини / Новини РГ 2 / Новини ФГС СхП / новини членів УНП / РГ2

RD-Brussels

Експерт Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства Володимир Ночвай (Громадська спілка «Центр розвитку інновацій») спільно з Олегом Шатберашвілі (Асоціація «Європейські студії для інноваційного розвитку Грузії», ESDIG) підготували позиційний документ, в якому окреслили тенденції у сфері досліджень та інновацій в країнах Східного партнерства, а також запропонували низку рекомендацій для розробників публічної політики в цій галузі.

Документ був представлений авторами під час засідання 6-ї Панелі Східного партнерства з питань дослідження та інновацій, що відбувалась в середині грудня у Брюсселі. Панель об’єднала стейкхолдерів ЄС – Європейської служби зовнішньої дії, Генеральних директоратів з питань європейської політики сусідства та переговорів щодо розширення, Генерального директорату з питань дослідження та інновацій, а також представників інших фахових інституцій – зокрема, Європейської дослідницької ради (European Research Council, ERCEA), Європейської інноваційної ради (European Innovation Council, EIC) чи Виконавчого агентства з питань малого та середнього бізнесу (EASME) з метою обговорення актуального стану справ та пріоритетів на наступний рік.

Частково позиційний документ повторює положення, які були озвучені під час заходу Панелі Східного партнерства з питань досліджень та інновацій «Європейський Союз для інновацій – посилюючи дослідницько-виробничу співпрацю» (“EU4Innovation – Fostering Research-Industry Partnerships”), що відбувся 1 жовтня в Тбілісі (Грузія). Автори документу зауважують, що, незважаючи на щедру підтримку у сфері досліджень та інновацій, яку надає Європейський Союз, в тому числі в рамках окремих програм Східного партнерства, країни регіону не повною мірою використовують ці можливості, а сфери досліджень та інновацій країн Східного партнерства як галузі занепадають.

Як йдеться в документі, «країни Східного партнерства не залучені до переважної більшості ініціатив в рамках європейської дослідницької інфраструктури», при цьому існує потреба  наближення національних дослідницьких систем та їхньої інтеграції до європейської дослідницької сфери. Наразі регіон Східного партнерства не готовий до нового етапу розвитку дослідницької інфраструктури – т.зв. European Open Science Cloud (EOSC), який стартував 23 листопада 2018 р. у Відні.

Автори документа рекомендують впроваджувати більш дослідницькі та результато-орієнтовані політики у сфері науки та інновацій, щоб сприяти довготривалому вирішенню поточних проблем та забезпечити сталий розвиток галузі. Необхідно поступово підвищувати витрати на науково-дослідницьку сферу, доводячи їх до рівня витрат європейських країн.

Ознайомитись детальніше з позиційним документом та рекомендаціями: EaP-CSF-Position-Paper-RI-Panel.

Джерело новини: http://eap-csf.eu/eap-csf-presents-a-position-paper-drafted-for-6th-eap-panel-on-research-and-innovation/