Під егідою Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства 22-23 лютого 2021 року пройшов онлайн-тренінг «Стратегічна екологічна оцінка – громадський інструмент контролю за розробкою документів державного планування».
Провів тренінг співкоординатор водного напрямку Національного екологічного центру України (РГ3 УНП) Дмитро Іванов.
Метою тренінгу було познайомити його учасників із Стратегічною екологічною оцінкою (СЕО) як важливим засобом у досягненні цілей збалансованого розвитку, а також із роллю громадського впливу на цей процес.
Програма тренінгу передбачала представлення СЕО одночасно як процедуру, передбачену європейськими Директивами та законодавством України, а також як важливий інструмент для розробки планів та стратегій розвитку. Програма тренінгу тривалістю приблизно 5 годин була дводенною, і складалася загалом з 7 ключових тем.
На тренінг зареєструвався 31 учасник.
Тренер ознайомив аудиторію з історією виникнення у світовій практиці екологічної оцінки, з основними міжнародними документами, які встановили засади СЕО, із практикою застосування СЕО у різних країнах світу, в т. ч. в країнах ЄС. Окремо було розглянуто пілотний досвід застосування СЕО на рівні міських громад та регіонів України завдяки реалізованим 4 проєктам за підтримки ООН та уряду Канади. Також аудиторія була ознайомлена із процедурою СЕО, визначеною українським законом. Водночас тренер співставив норми провідних європейських документів у сфері СЕО із профільним українським законом, проаналізував недоліки закону і розглянув можливі наслідки таких недоліків.
Окрема увага була приділена ролі громадськості у застосуванні СЕО як інструменту в досягненні цілей збалансованого розвитку, можливості активістам та представникам НУО брати участь у розробці СЕО на ранніх етапах розробки планів та стратегій. Наприкінці тренінгу було розглянуто кейс участі громадськості у процедурі громадських слухань стосовно звітів із СЕО містобудівної документації об’єктів, що призначені для будівництва Канівської ГАЕС на Черкащині в грудні 2020 року.
Учасники тренінгу протягом занять вони ставили запитання і обговорювали проблематику СЕО.
У загальний дискусії виникла думка про необхідність вдосконалення українського закону про СЕО і згодом колективно була сформульована пропозиція скористатися можливостями УНП для актуалізації проблеми на експертному рівні. Зокрема, мова йшла про внесення змін до профільного закону, створення державного реєстру СЕО, а також акумуляцію та систематизацію світової практики використання СЕО для її ефективного застосування в Україні.
Інформація надана Дмитром Івановим
Програма тренінгу
Дякуємо всім, хто брав участь в тренінгу, організовував захід, тренеру Дмитру Іванову та Форуму громадянського суспільства Східного партнерства за підтримку