Гідроенергетичні об’єкти України не відповідають європейським стандартам – експерти

25
Кві
2018
Категорії: Новини / новини проекту "Громадська синергія" / новини членів УНП / РГ3

гідроенергетика

18 квітня у Верховній Раді України відбувся круглий стіл «Екологічні аспекти розвитку гідроенергетики в Україні», який проводив Комітет з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи за ініціативи Національного екологічного центру України.

Учасники обговорили впливи на довкілля об’єктів гідроенергетики, а також очікувані наслідки від реалізації Програми розвитку гідроенергетики до 2026 року, затвердженої Кабміном. Під час заходу експерти Національного екологічного центру презентували чотири аналітичні документи: «Принципи збалансованого розвитку гідроенергетики», «Гідроенергетика в енергетичній політиці Європейського Союзу», «Інструменти громадянського суспільства у прийнятті рішень щодо розвитку гідроенергетики», «Гідроенергетичний потенціал річок України: розвінчання міфів».

19 квітня представники влади та експерти Центру обговорили результати круглого столу на прес-конференції в Укрінформі.

Під час заходу представник управління охорони земельних та водних ресурсів Міністерства екології та природних ресурсів Олександр Бонь заявив, що Програма розвитку гідроенергетики в Україні до 2026 року, яка передбачає будівництво низки ГЕС та ГАЕС, потребує експертного обговорення та приведення у відповідність до вимог Асоціації України з ЄС.
«Позиція нашого міністерства чітка, прозора і, на наш погляд, конструктивна і полягає в тому, що перед ухваленням та в процесі підготовки таких рішень такі проекти мають пройти стадію обговорення в широкому експертному середовищі. Саме таке проведення обговорення допомогло б уникнути багатьох резонансних і суперечливих моментів», – сказав Бонь.
За його словами, Програма розвитку гідроенергетики до 2026 року включає будівництво таких резонансних об’єктів, як Дністровської ГАЕС (1-3 черга), Канівської ГАЕС, Ташлицької ГАЕС, зокрема підняття рівня Олександрійського водосховища до відмітки 20,7 м, і Верхньодністровського каскаду ГАЕС.
«Міністерство не може стояти осторонь, тому що будівництво саме таких об’єктів з погляду природоохоронної діяльності завдасть значної шкоди. Якщо ми говоримо про Ташлик та рівень Олександрівського водосховища, ми говоримо про майже 21 га площі природної заповідної території, яка становить значний природоохоронний інтерес. Це ті об’єкти природно-заповідного фонду, які в процесі включення до Смарагдової мережі Європи. Це наші міжнародні зобов’язання в рамках Асоціації з ЄС», наголосив представник Мінприроди.
Він наголосив, що розвиток такої галузі, як гідроенергетика, має відбуватися з урахуванням природоохоронного законодавства та міжнародних зобов’язань України. Натомість широке експертне обговорення та врахування думки вчених, екологів і громадськості дозволило б віднайти компромісні та конструктивні рішення для реалізації таких програм із найменшою шкодою, сказав Бонь.

У свою чергу голова Національного екологічного центру України Руслан Гаврилюк зазначив, що за підтримки Фонду «Відродження» було проведено експертний аналіз, який не відбувся на етапі підготовки Програми з розвитку гідроенергетики. При цьому підготовлені методичні аналітичні документи, в яких проаналізовано, як би мала розвиватися гідроенергетика з урахуванням євроінтеграційних процесів, що передусім мають включати засади збалансованого розвитку, на яких стоїть Європейський Союз.
«Ми закликаємо мислити гідроенергетиків не в контексті будівництва нових об’єктів, а екологізації тих об’єктів, які вже побудовані, тому що в Україні є близько 10 великих об’єктів і близько 130 малих ГЕС. Немає жодного об’єкта, який відповідав би європейським стандартам щодо гідроенергетичних об’єктів»,  – сказав Гаврилюк.
Представники НЕЦУ також розповіли, що при проведенні численних процедур з виділення земель під будівництво ГЕС та ГАЕС допущені значні порушення, в тому числі прав громад та окремих громадян.
За словами експерта Центру Віталія Цокура, НЕЦУ вирішив звернутися до суду щодо скасування цієї Програми. Крім того, 14 березня, в День захисту малих річок, громадські організації направили звернення до Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана з приводу неприпустимості реалізації Програми по розвитку гідроенергетики в нинішньому її варіанті.

Джерело: Укрінформ

З відеозаписом прес-конференції можна ознайомитись за посиланням:  https://www.youtube.com/watch?v=Zymmc7irZxE

Заходи проходили в рамках проекту «Розвиток гідроенергетики України – громадський аналіз в контексті євроінтеграційних процесів», який виконує Національний екологічний центр України під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС і Української національної Платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства в рамках грантового компоненту проекту «Громадська синергія», що  фінансується Європейським Союзом, спів фінансується і реалізується Міжнародним фондом «Відродження».
Окремі думки, висловлені в матеріалах або озвучені на заході, є особистою позицією авторів/спікерів і необов’язково відображають точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».