15 листопада в Берліні відбулася презентація Індексу європейської інтеграції країн Східного Партнерства 2013, а також дискусія про майбутнє Східного Партнерства. Заходи організувала Європейська рада з міжнародних відносин (Берлінський офіс), Товариство міжнародної співпраці (GIZ), Міжнародний фонд “Відродження” та Фундації Відкритого Суспільства.
За словами Олександра Сушка (Інститут Євро-Атлантичного Співробітництва, Київ), Євросоюзу вдалося консолідувати політичні сили в Україні в останні місяці, завдяки чому парламент ухвалив низку законів на виконання вимог ЄС. Проте через побоювання Президента Віктора Януковича щодо свого майбутнього після президентських виборів 2015 року він ухиляється від позитивного вирішення питання Юлії Тимошенко.
Загалом, за словами експерта, ситуація загострюється ще й через те, що умови та пропозиції ЄС до України очевидні та прозорі, а вимоги Росії (точніше, Президента Владіміра Путіна) прозорими не є.
Віорел Урсу (Інститут європейської політики відкритого суспільства, Брюссель) розповів про ситуацію в Молдові. За його словами, більшість реформ, які було здійснено у країні за останні роки, можна назвати досягненнями Євросоюзу, оскільки вони були виконанням вимог ЄС або МВФ. Одним із найяскравіших прикладів стало ухвалення антидискримінаційного законодавства після чотирьох років запеклих суперечок. При цьому, як відзначив експерт, поки що неясно, чи позитивні зрушення в Молдові є незворотними: Молдова має пройти через кілька циклів змін еліти та продемонструвати відданість проєвропейським реформам.
Боріс Навасардян (Єреванський прес-клуб) висвітлив ситуацію у Вірменії. За його інформацією, рішення Вірменії приєднатися до Митного союзу з Росією, Білоруссю й Казахстаном прийняла невелика група політиків. При цьому, за різними опитуваннями, від 64% до 81% громадян підтримують цей крок. Хоч як це парадоксально, націоналістичні та проєвропейські сили Вірменії опинилися в одному таборі й зараз виступають проти такої інтеграції. Наразі ЄС призупинив не тільки процес підписання Угоди про асоціацію з Вірменією, переговори по якому було успішно завершено цього року, а й лібералізацію візового режиму.
Європейська програма Міжнародного фонду “Відродження”