29 жовтня – 1 листопада у Києві пройшла VI сесія Парламентської Асамблеї ЄВРОНЕСТ

08
Лис
2017
Категорії: Документи СxП / Новини / Новини ФГС СхП / Пряма мова / РГ1

Еуронест-300x226

З 29 жовтня по 1 листопада у Верховній Раді України проходила VI сесія Парламентської Асамблеї ЄВРОНЕСТ. Участь у засіданні взяли представники Європейського парламенту та парламентів країн Східного Партнерства (Україна, Азербайджан, Вірменія, Грузія, Молдова). До участі у засіданні були також запрошені представники платформ громадянського суспільства УНП та УС ПГС. Зокрема, у заході взяли участь Національний координатор УНП Геннадій Максак та Голова Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС Зоряна Міщук. Окрім того, в рамках Жіночого форуму, що проходив в рамках VI сесії ПА ЄВРОНЕСТ, взяла участь Юлія Савельєва (ГО «Жіночий консорціум України», Робоча група 1 УНП).

Парламентська Асамблея ЄВРОНЕСТ, відповідно до своїх повноважень, покликана бути форумом для проведення парламентських  обговорень, забезпечення контролю і нагляду за всіма питаннями, пов’язаними зі Східним Партнерством. Асамблея діє як парламентська установа СхП та ухвалює резолюції та рекомендації, адресовані інституціям і Саміту Східного Партнерства, установам, міністерським групам і конференціям, а також сприяє гармонізації національного законодавства країн-партнерів із законодавством Європейського Союзу. Згідно зі Статутом Асамблеї, пленарне засідання ПА ЄВРОНЕСТ має проводитися один раз на рік у країні Східного Партнерства або в Європейському Парламенті (Брюсселі, Люксембурзі чи Страсбурзі). В Україні таке засідання проводиться вперше. З детальною програмою цьогорічної сесії ПА ЄВРОНЕСТ можна ознайомитись за цим посиланням.

Виступаючи під час VI сесії ПА ЄВРОНЕСТ, Геннадій Максак, Національний координатор УНП, відзначив символізм цьогорічної сесії. Зокрема, він звернув увагу на поглиблення відносин між ЄВРОНЕСТом та Форумом громадянського суспільства Східного Партнерства як двома ключовими «стовпами» багатостороннього формату Східного Партнерства, а також з приємністю відзначив той факт, що сесія ПА ЄВРОНЕСТ цьогоріч відбувається в Україні. Національний координатор УНП закликав усі сторони до співпраці у розбудові політики Східного Партнерства, яка відповідатиме прагненням країн-партнерів та очікуванням суспільства. Він також нагадав про Декларацію громадянського суспільства, прийняту на Щорічній асамблеї ФГС СхП, та виразив сподівання, що окремі її положення будуть відображені у підсумкових документах засідання.

22853037_142453179726584_2201846518231772581_n

Те, що цього року місцем для проведення чергового засідання була обрана Україна, прокоментувала у своєму виступі також співголова ПА ЄВРОНЕСТ Ребекка Хармс. «Це було нашим спільним рішенням. Це знак солідарності з українським народом». Пані Хармс відзначила значні зміни, які відбулися в Україні з часу Євромайдану. Разом з тим, вона акцентувала увагу на викликах, з якими сьогодні зіштовхується регіон Східного Партнерства та ЄС, а також завданнях, що стоять перед країнами попереду. «Законотворчі органи і громадянське суспільство мають стати союзниками, і ПА ЄВРОНЕСТ має цьому сприяти» – закликала вона до тіснішої співпраці органи влади та громадянське суспільство. З вітальним словом виступив також співголова ПА ЄВРОНЕСТ Маріан Лупу. За його словами, дискусії у рамках ПА Євронест, у тому числі, і на поточній – шостій – сесії у Києві, «приводять нас до ідеї двошвидкісного Східного Партнерства». Як наголосив Маріан Лупу, деякі країни мають Угоди про Асоціацію з ЄС, інші країни, можливо, матимуть іншого типу угоди. Водночас, він запевнив, що, попри трохи різні формати співпраці, «ми маємо залишатися єдиною платформою і орієнтуватися на спільні інтереси».

Під час VI сесії ПА ЄВРОНЕСТ ключова увага була приділена таким темам, як свобода та об’єктивність засобів масової інформації, кібербезпека та протидія гібридним загрозам в країнах Східного Партнерства та ЄС, виборчі реформи. Значну увагу також було приділено таким питанням: безробіття серед молоді, жінки на ринку праці, енергетична складова реалізації Паризької кліматичної угоди.

 Серед численних заходів і зустрічей, передбачених програмою VI сесії ПА ЄВРОНЕСТ, варто відзначити засідання чотирьох комітетів Асамблеї (30 жовтня): Комітету з політичних питань, прав людини та демократії, Комітету з питань економічної інтеграції, адаптації законодавства та узгодження з політикою ЄС, Комітету з енергетичної безпеки та Комітету із соціальних питань, освіти, культури та громадянського суспільства. Під час засідань були обговорені перспективи розвитку Східного Партнерства напередодні Саміту Східного Партнерства, що відбудеться наприкінці листопада в Брюсселі, а також пріоритетні завдання, передбачені у Спільному робочому документі «20 очікуваних досягнень Східного Партнерства до 2020 р.». Учасники засідань також обговорили плани роботи на 2018 рік та проекти резолюцій, що пізніше були ухвалені під час пленарного засідання ПА ЄВРОНЕСТ. Зокрема, під час засідання Комітету ПА ЄВРОНЕСТ з політичних питань, прав людини та демократії учасники обговорили виборчі реформи в Україні, Грузії і Молдові та їх вплив на зміцнення демократії у цих країнах, а також затвердили проект резолюції Комітету «Забезпечення свободи та доброчесності засобів масової інформації в країнах ЄС та країнах СхП». На засіданні Комітету ПА ЄВРОНЕСТ з енергетичної безпеки, серед іншого, було ухвалено проект резолюції «Підвищення енергетичного співробітництва в рамках Східного Партнерства, спрямованого на реалізацію Паризької угоди про зміну клімату 2015 року». Під час засідання Комітету із соціальних питань, освіти, культури та громадянського суспільства було обговорено та прийнято проект резолюції «Становище жінок на ринку праці у країнах-учасницях Східного Партнерства». Також була представлена доповідь про ситуацію з дотриманням прав людини та гендерної рівності в Україні відповідно до Цілей сталого розвитку та доповідь про сучасний стан справ у боротьбі з туберкульозом в країнах-учасницях ПА ЄВРОНЕСТ. Окрім того, на засіданні Комітету розглядались питання підтримки громадянського суспільства та молоді в рамках Східного Партнерства, за підсумками відповідного обговорення також було підтримано проект резолюції «Подолання впливу економічної кризи на безробіття молоді в ЄС та країнах СхП».

30 жовтня в рамках сесії ПА ЄВРОНЕСТ також було проведено Жіночий форум. Жіноче представництво Європейського парламенту та парламентів кран Східного Партнерства із залученням широкої громадськості обговорили кілька актуальних питань, що найтіснішим чином пов’язані з дотриманням прав жінок та гендерною рівністю. Участь у обговоренні також взяла Юлія Савельєва, представниця Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного Партнерства (ГО «Жіночий консорціум України»), співавтор розділу з питань гендеру дослідження «Україна в координатах Східного Партнерства 2017-2020» (експертної оцінки Спільного робочого документу «Східне Парнерство – 20 очікуваних досягнень до 2020 р.», що була здійснена експертами УНП).

Учасники засідання, зокрема, обговорили:

- підготовку з боку Генерального директорату Єврокомісії (DG NEAR) та Служби Єврокомісії доповіді щодо гендерних перспектив Спільного робочого документу «Східне Партнерство – 20 цілей до 2020 року»;

- перспективи ратифікації Стамбульської конвенції в Україні та в цілому про важливість  імплементації цього документу на рівні всіх країн-партнерів.

За підсумками зібрання було ухвалено політичну декларацію від імені Жіночого форуму ЄВРОНЕСТ.

Як зазначено в ухваленій декларації, «ми, жінки, представниці Парламентської Асамблеї ЄВРОНЕСТ, зібралися сьогодні в Києві та вирішили посилювати нашу співпрацю в рамках Жіночого форуму ЄВРОНЕСТ». Автори декларації заявили про намір «активно домагатися розширення прав і можливостей для жінок, гендерної рівності, недискримінації в політиці і суспільстві, а також боротися з усіма формами насильства проти жінок». Учасники Жіночого форуму ЄВРОНЕСТ дали урочисту обіцянку збиратися регулярно з метою просування спільного порядку денного в своїх країнах і інституціях, концентруючи свою увагу на перевагах, які жіноча рівність надає суспільству. «Ми будемо залучати широку громадськість і взаємодіяти з ключовими зовнішніми зацікавленими сторонами, такими як жіночі асоціації, більш широке громадянське суспільство, профспілки та інші парламентарії», -  йдеться у декларації Жіночого форуму.

У вівторок 31 жовтня відбулося засідання ad hoc Робочої групи з питань Угоди про асоціацію. Учасники засідання обмінялися досвідом з адаптації та імплементації законодавства, що стосується окремої глави Угод про асоціацію в трьох асоційованих країнах. Також в цей день відбулися неформальні зустрічі з представниками політичних родин: Європейської народної партії, Групи соціалістів та демократів, Альянсу лібералів та демократів, Європейських консерваторів і реформістів, Європейських об’єднаних лівих/Ліво-зелених Півночі.

31 жовтня також відбулося засідання Робочої групи з питань Білорусі.  Білорусь наразі не бере участь у роботі ПА ЄВРОНЕСТ через політичні причини, однак білоруські парламентарі можуть долучитись після виконання усіх політичних вимог.  За підсумками засідання Робочої групи не було ухвалено жодного рішення щодо участі Білорусі у ЄВРОНЕСТ. Основною причиною такого рішення, за словами голови робочої групи з питань Білорусі Дмитра Дякова, стало небажання білоруської влади йти на контакт. «Дискусія тривала більше трьох годин, була присутня єдина білоруська опозиціонерка, яка змогла із ризиком для себе приїхати на це засідання. Однак, на жаль, наша відкритість, наша готовність продовжити відкритий діалог залишається без відповіді з боку властей. Подивимося, як білоруська делегація братиме участь у саміті Східного Партнерства. Ми залишаємося відкритими для Білорусі і хочемо залишити можливості для діалогу», – додав він.

par_euronest

31 жовтня та 1 листопада відбувалися пленарні засідання ПА ЄВРОНЕСТ. Основна увага пленарних засідань була присвячена протистоянню гібридним загрозам та кібербезпеці в країнах Східного Партнерства та ЄС. Голова Верховної Ради України Андрій Парубій, виступаючи на відкритті пленарної сесії ПА ЄВРОНЕСТ, закликав Асамблею підтримати посилення санкцій проти Росії. Він також підкреслив, що ні російська агресія, на проросійське лоббі в країнах ЄС не зупинять рух України на шляху до Європейського Союзу. Сприяти посиленню санкцій проти Росії та не знімати з порядку денного питання анексованого Криму і припинення російської агресії на Донбасі закликали також заступники голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров і Ахтем Чийгоз, які після звільнення від переслідування російської влади перебувають у Києві і також взяли участь у пленарному засіданні VI сесії ПА ЄВРОНЕСТ. Ільмі Умеров та Ахтем Чийгоз також закликали представників країн Парламентської Асамблеї ЄВРОНЕСТ консолідувати зусилля заради звільнення незаконно ув’язнених російською владою громадян України.

За підсумками обговорення було прийнято резолюцію ПА ЄВРОНЕСТ «Майбутнє Східного Партнерства – спільна боротьба з гібридними викликами та загрозами безпеці» (англомовна версія резолюції).

Прийнята резолюція, зокрема:

1)      Закликає одностайно та стратегічно реагувати на наслідки складної геополітичної ситуації, спровокованої Російською Федерацією і випрацьовувати ефективні механізми відновлення миру в районах затяжних конфліктів.

2)      Підтверджує рішучу підтримку суверенітету та територіальної цілісності України, Грузії і Молдови в межах їх міжнародно визнаних кордонів.

3)      Засуджує порушення прав людини та основних свобод на анексованих та окупованих територіях держав-партнерів.

4)      Підкреслює необхідність термінової адвокації, юридичної та фінансової підтримки  України, Грузії і Молдови у вирішенні ситуації з внутрішньо переміщеними особами; закликає до негайного звільнення українських політв’язнів у Російській Федерації, заохочує обмін в’язнями.

5)      Підтверджує принципи гнучкості та індивідуального підходу і звертає уваги на те, що масштаби співпраці з ЄС визначаються його амбіціями та амбіціями його партнерів.

6)      Вітає набуття чинності Угод про асоціацію, включаючи створення глибокої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі з Грузією, Молдовою та Україною, та нової Всеохоплюючої та посиленої угоди про партнерство між Європейським Союзом та Вірменією, поточні переговори між Європейським Союзом та Азербайджаном щодо нової рамкової угоди; високо оцінює той факт, що критично важлива співпраця ЄС з Білорусією стала більш комплексною, в тому числі, в рамках координаційної групи ЄС-Білорусь, діалогу з прав людини та діалогу з питань торгівлі.

7)      Закликає до тісної політичної асоціації та економічної інтеграції, включаючи участь у програмах ЄС, а також визнання того факту, що Угоди про асоціацію з Грузією, Молдовою та Україною не становлять кінцевої мети у відносинах з ЄС та визнання їхніх європейських прагнень.

8)      Закликає узгодити нові стратегічні довгострокові цілі напередодні Саміту Східного Партнерства в Брюсселі 24 листопада 2017 р., який сформулює комплексну програму співпраці на наступний дворічний період і далі.

9)      Вкотре підтверджує свою стійку позицію щодо необхідності відображення в проекті Брюссельської декларації європейських прагнень та європейського вибору відповідних держав-партнерів, про що йдеться в їхніх Угодах про асоціацію.

10)   Звертає особливу увагу на те, що в Брюссельську декларацію повинні бути включені інші стратегічно важливі елементи, такі як: 

- розвиток транскордонного співробітництва та контактів між людьми,

- зміцнення енергетичної безпеки,

- гармонізація цифрових ринків,

- клієнт-орієнтовані організації підтримки бізнесу та створення нової регіональної структури економічної дипломатії для посилення торгівлі та інвестицій у регіоні,

- подальше сприяння реформам сектору безпеки, здійснення інтегрованого управління кордонами, викорінення організованої злочинності, протидія гібридним загрозам, боротьба з тероризмом та запобігання радикалізації, а також посилення кібербезпеки та попередження стихійних лих,

- удосконалення, де це доречно, діалогу з питань безпеки та співпраці у сфері спільної політики безпеки та оборони.

Окрім того, були прийняті ще дві резолюції:

-          Про погіршення ситуації у сфері прав людини в Придністров’ї, Абхазії, регіоні Цхінвалі/Південній Осетії, Криму та частині Донецької та Луганської областей;

-          Про летальні автономні збройні системи.

Загалом за підсумками VI сесія ПА ЄВРОНЕСТ в Києві було прийнято 7 резолюцій.

Детальніше про те, як проходила VI сесія ПА ЄВРОНЕСТ в Києві, з результатами окремих заходів в рамках Асамблеї, а також тезами спікерів можна ознайомитись за цими посиланнями:  http://www.rada.gov.ua/news/euronest/, http://www.euronest.europarl.europa.eu/euronest/.

photo_6th_session