Аналітичний документ “Розвиваючи Східне партнерство: 23 ідеї громадянського суспільства щодо формату політики після 2020 р.” (“Advancing Eastern Partnership: 23 Civil Society Ideas for the Policy beyond 2020”) став результатом спільної роботи шести фокус-груп, яку координував Форум громадянського суспільства Східного партнерства. У фокус-групах брали участь експерти та члени Форуму з країн Східного партнерства та ЄС. Мета аналітичного документу – надати об’єктивну оцінку 10 рокам політики Східного партнерства, а також запропонувати низку рекомендацій, до яких варто прислухатися в процесі діалогу щодо формату політики Східного партнерства у найближчі роки.
23 рекомендації стосуються залучення громадянського суспільства, інструментів та фінансової підтримки – а також сфер, де підтримка ЄС повинна бути посилена, такі як права людини чи розвиток громадянського суспільства.
“Більший акцент ЄС на стабільність певною мірою підірвав його “м’яку силу” в регіоні Східного партнерства та здатність працювати заради реформ”, застерігає документ. Порядок денний Східного партнерства має фокусуватися на демократичних реформах та приділяти увагу верховенству права. Для того, щоб це досягнути, громадянське суспільство повинне сприйматися у статусі “третього та рівного партнера у здійсненні реформ”. Водночас, новий порядок денний має бути амбітним та сприяти тому, щоб партнери відповідально ставились до його імплементації.
Успіхи теперішньої політики, такі як посилення регіональної інтеграції чи контакти між людьми, можуть розвиватися за принципом сталого розвитку лише за умов цільової допомоги. ЄС повинен «продовжувати підтримувати регіон шляхом спеціального фінансового інструменту та відповідного Генерального директорату», бажано шляхом переформатування “Європейського Інструменту Сусідства” (the European Neighbourhood Instrument) на основі діючого законодавства.
Презентація документу “Розвиваючи Східне партнерство: 23 ідеї громадянського суспільства щодо майбутньої політики після 2020 р.” відбулася в контексті відзначення 10-річчя політики Східного партнерства у травні 2019 р.
У фокус-груповій дискусії, яку провела Українська національна платформа Форуму громадянського суспільства Східного партнерства взяли участь експерти Платформи – зокрема, Анна Голубовська-Онісімова, Тетяна Іваніна, Ірина Коссе, Іван Кульчицький, Віталій Мартинюк, Вероніка Мовчан, Марія Симонова, Юлія Тищенко.
Фасилітаторами української фокус-групи виступили Артем Ремізов та Ольга Машталер.
Завантажити аналітичний документ: 23 civil society ideas_policy paper.
Проведення фокус-групової дискусії в Україні, а також публікація аналітичного документу стали можливі за підтримки проекту “Громадська синергія”, що фінансується Європейським Союзом, співфінансується та виконується Міжнародним фондом “Відродження”.