1 червня відбувся круглий стіл «Довіра та безпека в цифровій економіці»

07
Чер
2018
Категорії: Новини / новини проекту "Громадська синергія" / Новини РГ 2 / новини членів УНП / РГ2

34178168_2147708898793912_6387432636276539392_oЗахід проходив у Національному університеті «Києво-Могилянська академія» під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС та Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства в рамках виконання проекту «Посилення участі громадськості у створенні та імплементації цифрового порядку денного України та гармонізації цифрових ринків з ЄС та країнами СхП» за фінансової підтримки проекту «Громадська синергія», що фінансується Європейським Союзом і виконується Міжнародним Фондом «Відродження».

Основною метою проекту є налагодження конструктивного діалогу між зацікавленими сторонами на основі активного включення влади, бізнесу, громадського та експертного середовища та вироблення спільних рекомендацій для прискорення розвитку цифрової економіки та суспільства України.

Основними європейськими документами, що регулюють сферу довіри і безпеки ЄС, що були в центрі обговорення – Регламент eIDAS[1], та Директива з безпеки мережевих та інформаційних систем (Директива NIS).

Зобов’язання країн СхП імплементувати  Регламент eIDAS, загальні правила захисту даних та інші документи ЄС (acquis) – все ще актуальні для України. Українські електронні цифрові підписи  не визнаються на рівні ЄС та країн СхП, при цьому на рівні держави мають визнання і широке застосування. Так і не створено пілотні обопільно функціонуючі транскордонні системи електронного підпису та регіональну систему надання транскордонних цифрових послуг для бізнесу між країнами-партнерами та ЄС.

Закон України «Про електронні довірчі послуги» ще набирає чинності, готується нормативна база щодо його імплементації. Представник Міністерства юстиції України детально представив плани уряду, зокрема, на громадське обговорення вже винесено низку проектів нормативно-правових актів.[2]Співробітник підприємства-адміністратора Центрального засвідчувального органу повідомив про особливості роботи над довірчим списком, передбаченим законодавством у сфері електронних довірчих послуг, що потребує ведення двох окремих списків – за національним стандартом та міжнародним, який повністю відповідає європейському законодавству.

Закони України «Про електронний цифровий підпис» та «Про електронні документи й електронний документообіг» встановлюють основні організаційно-правові засади електронного документообігу та використання електронних документів із електронним цифровим підписом (ЕЦП), але ці закони мають бути також оновлені відповідно до Угоди з ЄС в частині переходу від ЕЦП та електронного документа до повноцінного регулювання довірчих е-послуг.

34054262_2147708778793924_1882928441548865536_nТакож набирає чинності Закон України «Про основні засади забезпечення кібербезпеки України», що регулюватиме сферу безпеки. Як зазначили учасники, Закон України «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах» потребує приведення у відповідність до цього Закону. Також експерти зауважили відсутність інформації про хід виконання стратегії кібербезпеки. Є потреба розробки узгодженого з європейськими партнерами та усіма зацікавленими сторонами нового плану реалізації стратегії, в тому числі змін до закону про кібербезпеку, які будуть враховувати необхідність запровадження спільної відповідальності держави та приватних структур в частині управління об’єктами критичної інфраструктури. Серед позитивів було відзначено, що в Україні вже створені групи з реагування на інциденти в галузі комп’ютерної безпеки (CSIRT), що відповідає зобов’язанням країн СхП та Угоді про Асоціацію з ЄС, відповідно до  яких мережа національних «комп’ютерних груп реагування на надзвичайні ситуації» повинна бути сполучена з подібною групою в ЄС (EU CERT) у всіх країнах СхП.

Представники Адміністрації Держспецзв’язку розповіли про роботу над проектом технічного регламенту криптографічного захисту інформації і запросили до громадського обговорення  регуляторних актів на сайті[3], що стосуються кібербезпеки і довіри в мережі Інтернет .

Учасники круглого столу, за пропозиціями громадських організацій – виконавців проекту, вирішили спільно сприяти щодо гармонізації цифрових ринків з ЄС та країнами СхП, зокрема: нормативно-правового врегулювання питань щодо  електронної ідентифікації та довірчих послуг для електронних транзакцій; захисту прав споживачів в секторі ІКТ, таких як захист прав інтелектуальної власності, захисту від спаму, захисту конфіденційного характеру інформації (в тому числі персональних даних), захисту від шахрайства, кіберзлочинності.

Присутні представники громадських організацій, влади та бізнесу домовились спільно, за принципом мультистейкхолдеризму, працювати над політикою довіри і безпеки в мережі Інтернет.

Керівник проекту: Володимир Ночвай,  тел. 0667588457, nochvai@gmail.com.

Довідкова інформація: Проект  «Посилення участі громадськості у створенні та імплементації цифрового порядку денного України та гармонізації цифрових ринків з ЄС та країнами СхП» виконується ГC «Центр розвитку інновацій», за сприяння Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках грантового компоненту проекту «Громадська синергія». Партнери проекту: ГО «Агенція європейських інновацій», ГО «Всеукраїнська асоціація «Інформаційна безпека та інформаційні технології», ГО «Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень», Неформальне громадського об’єднання  «Суспільна інноваційна мережа України», ПР-агентство “ІТ-Про”, Факультет інформатики НаУКМА, науковці Інституту економіки і прогнозування НАН України.

Детальніше про проект: Project_summary.

РЕЗОЛЮЦІЯ КРУГЛОГО СТОЛУ: Round table_resolution_June1.[1] Регламент (ЄС) N 910/2014 Європейського Парламенту та Ради від 23 липня 2014 року про електронну ідентифікацію та довірчі послуги для електронних транзакцій в межах внутрішнього ринку.

[2] https://czo.gov.ua/

[3] http://www.dsszzi.gov.ua/dsszzi/control/uk/publish/category?cat_id=38837